Twitter Facebook Flickr Vimeo Last.fm github

WordPress vs. Tumblr.

WP_vs_TumblrYaklaşık iki ay önce blog’umu tumblr.’dan WordPress’e taşıdığımdan bahsetmiştim. Her iki servis kullanıldığında ortaya çıkan siteler, üç aşağı beş yukarı birbirine benzese de genel olarak iki içerik yönetim sisteminin (Content Management System) avantaj ve dezavantajları ile birlikte bazı farkları da var. (Bu yazıda WordPress’in kendi host’u üzerinden çalışan şekli WordPress.org ele alınmış olup, host’a ihtiyaç duymayan ancak daha az opsiyon içeren WordPress.com karşılaştırma dışı tutulmuştur.☺️)

Temelde iki platformu birbirinden ayıran en temel özellik, birinin özel bir şirketin ürünü, diğerinin ise açık kaynak kodlu yazılım olması (yani sahibi yok). Tumblr. birgün “biz kapatıyoruz arkadaş!” dediğinde (elbette içeriğin kopyası sunulacaktır bir şekilde) yapılabilecek çok fazla bir şey yok. WordPress iyi kötü açık kaynak koduyla ve içeriğinizin kendi hostunuzda olması sebebiyle kalıcı şekilde sürdürebilir kendisini.

WordPress’in geri planı MySQL veritabanı ve PHP’den oluşuyor. Tumblr. kendine özgü olarak Handlebars.js ve Ruby kütüphanesi olan Liquid karışımı bir kod üzerine kurulmuş durumda. WordPress kurulduğu host üzerinden çalışırken, tumblr. kendi sitesi üzerinden çalışıyor.

Öncelikle WordPress kullanıcıya biraz daha özgürlük vaad ediyor. Siteyi tasarlarken kullanılan temalar isteğe göre oldukça fazla opsiyon ve ince ayarlar sunabiliyor. Bununla birlikte Plug-In’ler ile çok değişik aracı siteye kolayca yerleştirebilmek mümkün.

Tumblr.’da da çok sayıda tema ve widget mevcut ama temalar ile widget’lar birbirine bağımlı olarak geliyor. Yani temalar belli widget’lar ile geliyor, kullandığınız temanın içinde yer alan widget’lar ile sınırlandırılmış durumdasınız. WordPress’deki bir plug-in’in hemen hemen tüm temalarla uyumlu olması gibi bir durum söz konusu değil.

Görünümdeki bu özgürlüğün yanında alt yapıda da fazlasıyla bir genişlik ve rahatlık söz konusu. Öncelikle siteyi kendi host’unuzda barındıryor olmak, istediğiniz zaman başka bir hosta geçip sitenizi taşıma imkanı da sağlıyor. Tumblr’a erişim ülkemizden engellendiğinde içeriğinize ulaşılabilmesi (VPN ve DNS) kullanılmadan mümkün değil. WordPress’de database hariç tüm dosyalara erişiyor olmak, yedek almak basit bir işlem ve endişeli kullanıcılar için oldukça uygun bir özellik.

WordPress’de bir diğer özelliği kategoriler oluşturuyor. İçerik, ana hatları ile belirlenen kategoriler yani ana başlıklar altında toplanabiliyor. Daha sonra bu ana başlıklarda yer alan içeriği tag’ler ile daha alt ve detaylı başlıklara ayırabilme imkanı mevcut. Tek bir konu üzerine yoğunlaşmayan ve genel anlamda pek çok konuda içeriğe sahip bloglar için çok faydalı bir özellik. Tumblr.’da ise sadece tag’ler ile sınırlandırılmış durumdasınız.

Tumblr. nedense bana hep hızlı paylaşım için uygun bir sistem gibi gelmiştir. Fotoğrafı çekip, müziği yükleyip anında paylaşmak için uygun bir ortam gibi gözüküyor. WordPress ise biraz daha ciddi, ağırbaşlı içerik üretmek isteyenler için daha uygun gibi.

Tumblr. ücretsiz bir servis olması sayesinde popüler bir kullanıcı kitlesine sahip. WordPress kendi host’u üzerinden çalışacağı için biraz masraflı, kurulum aşamasıyla birlikte daha deneyimli kullanıcılar için.

Elbette seçilen temaya ve blog yazarının özelliklerine göre her iki içerik yönetim sisteminde de benzer sonuçlar alınabilecek olsa da doğrudan kullanıcıyı ilgilendirecek en önemli farklar bu şekilde sıralanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *