F-29 Retaliator 1989 yılında piyasaya çıktığında, simülasyon dünyasını etkileyen önemli oyunlardan biri olmuştur. Onu zamanının diğer simülasyon oyunlarından ayıran pek çok özellik sayabiliriz. 4 farklı senaryoda 100’den fazla görev, 3 panelli HUD görüntüsü, 2000’li yılların uçakları vs…. Ama onu farklı yapan 3 boyutlu grafikleri ve hızıdır. 90’ların simülasyon oyunlarında 3 boyutlu grafikler genelde ufaktır ve detaydan yoksundur. Oysa F29’da özellikle yere yakın uçarken 3D şekillerin büyüklüğü ve detayı dikkat çekicidir. Ayrıca dogfight kısmındaki hızı, gerçekçiliği büyük oranda arttırmaktadır.

Oyunun önemli bir problemi, küçük bir harita üzerinde oynanmasıydı. Savaşırken birden harita dışında kalmak önemli bir eksikti bence.

Oyunun PC, Amiga 500 ve Atari ST versionları bulunmaktadır. Amiga versionunu ilk çıktığı zamanlar bu oyunu oynamak için çok sabısızlanmıştım ama ne yazıkki bir Amiga 500’üm yoktu. PC versionu 1991 yılında çıkmıştı, 1992 yılının Eylül ayında orijinal olarak satın almıştım bu oyunu. Kutusuyla birlikte hala saklarım.

Amiga ve Atari ST versionlarını bugünlerde emülatörler sayesinde oynamayı başardım…