HP Compaq NX6110 Notebook bilgisayarımı bundan tam 2 yıl önce bugün almıştım. Aldığım zaman giriş seviyesi en ucuz notebook bilgisayarlardan biriydi. Sanırım 999 $+KDV gibi bir fiyata almıştım. Zaman içinde 256 MByte bellek ekleyerek hafızasını 512 MByte’a çıkardım. Celeron 1.4 Ghz işlemcili, i915 Chipsetli basit bir notebook anlayacağınız.

Ancak bu notebook bilgisayara aslında Windows Vista Capable etiketi yapıştırılabilir. i915 chipsetine sahip bilgisayarlar halen satılıyor ve Windows Vista Capable etiketi taşıyorlar. Windows Vista’yı en basit haliyle çalıştırabilir anlamına gelen bu etikete göre en azından 800 Mhz güce sahip bir işlemci + 512 MByte RAM ve DirectX 9 uyumlu bir grafik kartı ile Aero gibi özellikleri kullanmadan en basit haliyle Windows Vista’yı (Windows Vista Basic) çalıştırabilirsiniz.

Bu etikete aldanıp son bir yıl içinde notebook alanlar büyük hayal kırıklığı yaşıyorlar. Çünkü i915 chipseti Windows Vista’nın Aero grafik özelliklerini destekleyecek güce sahip değil. Aslında intel gerekli driverları çıkarsa bu özellik en temel anlamda desteklenebilir, ancak intel i915 için WDDM driverları çıkarmayacağını açıkladı…